General Information

City
Budapest
State/Province
Budapest
Country
Hungary
Department
Customer Business Operations & Administration
Date
Thursday, May 2, 2024
Working time
Full-time
Ref#
20032222
Job Level
Individual Contributor
Job Type
Experienced
Job Field
Seniority Level
Associate

Description & Requirements

About Xerox Holdings Corporation
For more than 100 years, Xerox has continually redefined the workplace experience. Harnessing our leadership position in office and production print technology, we’ve expanded into software and services to sustainably power today’s workforce. From the office to industrial environments, our differentiated business solutions and financial services are designed to make every day work better for clients — no matter where that work is being done. Today, Xerox scientists and engineers are continuing our legacy of innovation with disruptive technologies in digital transformation, augmented reality, robotic process automation, additive manufacturing, Industrial Internet of Things and cleantech. Learn more at www.xerox.com and explore our commitment to diversity and inclusion.

Feladatok

· Vevők bevizsgálása, credit limitek létrehozása, jóváhagyása, export control

· Követelések hatékony behajtása, kintlévőség kezelés

· Késedelmes fizetések nyomon követése

· Vevői egyenlegközlések, Vevő folyószámlák rendezettségének biztosítása

· Kompenzációk és átütemezési javaslatok készítése

· Kapcsolattartás a vevőkkel a követelésekkel kapcsolatban és a vitatott számlák kezelésének koordinálása angol és magyar nyelven

· Ad-hoc és rendszeres riportok készítése , részvétel a havi pénzügyi zárásban

· AR policy-k betartása, felülvizsgálata, frissítése

· Kapcsolattartás a külsős ügyvédi irodával, behajtó céggel

Elvárások

· Felsőfokú végzettség gazdasági vagy pénzügyi területen

· Tárgyalóképes angol nyelvtudás

· Felhasználói szintű számítógépes ismeretek

· Erős kapcsolatteremtő és kommunikációs készség

· Priorizálási készség

· Ügyfél- és teljesítmény-centrikus szemlélet

· Stressztűrő készség

Előny

  • · Mérlegképes könyvelői végzettség előny
  • · Multinacionális cégnél szerzett tapasztalat

Amit ajánlunk

Stabil céges háttér, bejelentett munkaviszony, bérenkívüli juttatások (bónusz, cafeteria, telefon), lendületes csapat.

Jelentkezni bérigény megadásával lehet!

#LI-KC1